רכישת דירה יד שנייה

מעוניינים לרכוש דירה יד שנייה? כדי להגן על כספכם ולוודא שבחרתם בנכס המתאים, יש ראשית כל לערוך מספר בדיקות מקדמיות. בהמשך הדרך, יגיע שלב המשא ומתן מול המוכר לקבלת תנאי העסקה האופטימאליים ובסיומו, חתימה על הסכם המכר ורישום הזכויות בדירה על שמכם.

בדיקות מקדמיות

לאחר חיפושים לא מעטים מצאתם דירה שמוצאת חן בעיניכם, אולם לפני שתשקיעו ממיטב כספכם באחת העסקאות היקרות ביותר שיש, כדאי לבצע כמה בדיקות מקדמיות. ראשית, יש להוציא נסח טאבו על מנת לוודא כי הנכס אכן שייך למוכר וכי הוא נקי משעבודים. רצוי לבצע פעולה זו עם הבעת התעניינותכם בנכס ושוב לפני חתימה על הסכם המכר, כדי לוודא שלא חל שינוי. זוהי פעולה פשוטה ביותר שניתן לבצע באינטרנט כאשר בידכם מספר גוש ומספר חלקה של הנכס. ראיתם כי טוב? כעת יש לפנות לשמאי מקרקעין אשר ייתן לכם מידע חיוני ביותר: האם המחיר המבוקש לנכס תואם את מצב השוק, האם ישנן חריגות בנייה בדירה, זכויות בנייה שלא נוצלו, ליקויים שונים וכדומה. לנתונים אלו יש השפעה ניכרת על ערך הנכס בהווה ובעתיד ולא פעם  יש בהם כדי לשנות את  כדאיות העסקה עבור הרוכש.

 

מה קורה מסביב?

לאחר שבחנתם היטב את מצבה של הדירה וברצונכם להמשיך עם העסקה, זהו השלב לבחון גם את בניין המגורים עצמו ואת סביבת המגורים כולה. כך למשל, מהי רמת התחזוקה של הבניין ואופיים של השכנים. לאחר מכן שאלו את עצמם האם טיבה של השכונה מתאים לכם. כמו כן, חשוב לוודא כי מיקום הדירה עונה על הצרכים שלכם, למשל: קרבה למוסדות החינוך ומרכזים רפואיים, חנייה, נגישות לתחבורה ציבורית ועוד. נקודה מהותית נוספת היא לברר כי אין תוכנית בנייה בסביבתכם הקרובה, על מנת שלא תרכשו את הדירה ולאחר מספר שנים תגלו להפתעתם כי מול חלונכם צומח לו בניין רב קומות. זכרו כי הפוטנציאל לאיכות חיים ושביעות רצון מהדירה תלויים רבות בכל אלו ולכן אין להקל בהם ראש אלא לערוך בירור ממצה ומקיף.

משכנתא ומס רכישה

אם הנכם זקוקים למשכנתא לשם רכישת דירה יד שניה ועבור רובנו זהו הכרח, כדאי לפנות לבנק ולקבל אישור עקרוני להלוואה כדי לוודא שבאפשרותכם לקנות את הנכס בו אתם מעוניינים. כמו כן, ככל ולמוכר יש משכנתא, יש לקבל ממנו אישור יתרה לסילוק ולברר עמו כיצד ומתי הוא מתכוון להסירה, שהרי לדבר תהיה השפעה על לוח התשלומים עליו תסכימו במסגרת הסכם המכר. נושא חשוב נוסף הוא מס הרכישה. כאשר אנו קונים דירה, מוטל עלינו מס רכישה שעלותו משמעותית מאוד ולכן כדאי לעשות תכנון מס כדי לחסוך בהוצאה זו אם ניתן.

זכרון דברים והסכם המכר

בעת רכישת דירה יד שנייה, קונים רבים מתפתים לחתום על זכרון דברים מחשש להפסיד את הנכס לקונה אחר. אולם חשוב לזכור כי מסמך זה מהווה חוזה לכל דבר ועניין למרות שהוא כולל רק תמצית של פרטי העסקה ויש בו אפוא פתח רב למחלוקות בין הצדדים. על כן,  אין זה מומלץ לחתום על זכרון דברים, בוודאי לא לפני היוועצות עם עורך דין מקרקעין. באשר להסכם המכר, זה ייחתם לאחר ניהול משא ומתן על תנאי העסקה, תוך מתן דגש על הסעיפים המהותיים עבור הקונה כגון לוח התשלומים ומועד מסירת החזקה בדירה.

ליווי משפטי מקצועי

רכישת דירה יד שנייה היא עסקה הכוללת היבטים רבים, כלכליים ומשפטיים כאחד. עמדנו במאמר זה על כמה מהסוגיות המרכזיות במסגרת רכישת דירה יד 2 וכמובן כי יש עוד רבות אחרות וחשובות. מטבע הדברים, לקונה אין את הכלים, הידע והניסיון כדי לעמוד על כל זכויותיו באופן מלא ולהבטיח כי אכן בחר בעסקה טובה וכדאית. לכן, ישנה חשיבות עצומה לקבלת ליווי משפטי מקצועי במסגרת רכישת דירה יד שנייה. עורך הדין יטפל עבורכם בכל שלבי העסקה- הוא יבצע את כל הבדיקות המקדמיות הדרושות, ינהל משא ומתן על תנאי העסקה וינסח את הסכם המכר אשר יעגן היטב את התחייבויות והצהרות המוכר, ויגן אפוא על הזכויות והאינטרסים של הרוכש, ולמעשה יבטיח כי כל הליך הרכישה יתבצע ביעילות ועל הצד הטוב ביותר. כמו כן,  במסגרת הליווי המשפטי, יטפל עורך הדין גם בהיבט מיסוי המקרקעין, אשר מהווה נדבך מהותי מאוד בעסקאות מקרקעין וידאג לכל הליך רישום הזכויות על שם הקונה ולהשלמת העסקה.