fbpx

איך בוחרים עורך דין מקרקעין

עשרת הדיברות- איך בוחרים עורך דין מקרקעין

רוב תביעות הרשלנות כנגד עורכי הדין- הם בנושא מקרקעין .
אם אתם לא רוצה שעסקת הנדל"ן שלכם תכנס לסטטיסטיקה-
לפני שאת בוחרים את עורך הדין שלכם – תקראו את עשרת הדיברות:

1. בחרו עורך דין שתחום התמחותו הבלעדי (או לפחות המוביל) הוא מקרקעין. חשוב מאוד שעורך הדין יהיה בעל ידע משפטי פרקטי רב ובקיא בחקיקה ובפסיקה של תחום המקרקעין, (ואם הוא מתמחה גם במיסוי מקרקעין זה כמובן יתרון נוסף).

2. בדקו כמה עסקאות מקרקעין הוא ליווה משפטית , כלומר מה הניסיון המעשי מהותי שיש לו בתחום, ולא רק כמה שנים הוא עורך דין. תתפלאו לגלות שעורכי דין "צעירים" בתחום (ותק של 1-5 שנים) יותר חרוצים ובעלי הספק עצום , לעומת עורכי דין ותיקים ועייפים.

3. בקשו המלצות מלקוחות עבר של עורך הדין, אשר יכולים להעיד על השירות , הליווי המשפטי והחוויה שהם קבלו מעורך הדין.

4. בחרו עורך דין שייצג רק את הצד שלכם, וידאג אך ורק לאינטרסים שלכם, ללא ניגוד עניינים. (בעסקאות יד שנייה זה אמנם חוקי שעו"ד אחד ייצג את שני הצדדים, אך זה לא מומלץ ויש חשש לניגוד עניינים, שימו לב שברכישת דירה מקבלן – אסור לעו"ד הקבלן להיות גם העו"ד שלכם, לכן אם תגיעו לעסקה כזאת ללא עורך דין, אתם כלל לא מיוצגים).

5. אני מאמינה שלא פחות חשוב מהמקצועיות של עורך הדין, עסקים עושים קודם כל עם אנשים, לכן חשוב שתבדקו אם אתם מתחברים אליו, אם הוא נעים, אדיב, מכבד אתכם , מדבר אתכם בגובה העיניים ונותן לכם הרגשה נעימה.

6. תוודאו שעורך הדין זמין אליכם. כמובן, שלא מדובר ב 24/7 , אבל חשוב שהוא לא יהיה עמוס מידי, כך שתהיה לכם אפשרות לשוחח ולהתייעץ איתו, גם לאחר החתימה.

7. חשוב מאוד לבחור בעורך שיודע להבחין מה מהותי לעסקה וחשוב להתעקש ועל מה אפשר להתגמש בכדי להוציא את העסקה לפועל על הצד הטוב ביותר.

8. אם אתם גם מוכרים דירה וגם קונים דירה אחרת- חשוב מאוד שעורך הדין ידע לערוך ולסנכרן מתווה תשלומים שיתאימו לשתי העסקאות, כדי שלא תמצאו את עצמכם חלילה בהפרת חוזה.

9. מומלץ לקחת עורך דין מקומי וזאת גם כדי שיהיה נגיש אליכם ככל שתצטרכו, וגם כדי שיהיה לו ידע וניסיון ספציפי בעסקה באזור זה, והכרות עם הרשויות של האזור.

10. בדקו מה גובה שכר הטרחה של עורך הדין, ומה השירות הכלול במחיר. כלומר, תוודאו שהשירות הוא ליווי משפטי לכל אורך העסקה, הכולל בדיקות מקדמיות, ניהול מו"מ ועריכת הסכם מכר, דיווח לרשויות המס וכמובן העברה זכויות מלאה ורישום בטאבו.
גובה שכר הטרחה הנהוג כיום נע בין % 0.5 – 1% מגובה העסקה. זה תלוי במספר משתנים כמו:

-סוג העסקה ורמת הסיכון (יד שנייה, רכישה מקבלן, קבוצות רכישה וכד')
-מחיר העסקה (בדר"כ לדירות שמחירן עד למיליון ש"ח נהוג לגבות לפחות 1%, וככל שמחיר הדירה עולה כך אחוז שכר הטרחה יורד).
-במורכבות העסקה (אם יש הרבה יורשים, אם הדירה רשומה בטאבו/ ברמ"י/ חברה משכנת/ אם יש קשיים ברישום ונדרש אישור בימ"ש/ עיקולים/ שעבודים וכד')
שימו לב, אם שכר הטרחה של עורך הדין זול משמעותית מאחרים, "כבדהו וחשדהו", ככל הנראה עורך הדין מעדיף כמות מאשר איכות. וכידוע- על איכות לא מתפשרים !! בטח לא בעסקה חשובה ומסוכנת כמו עסקת נדל"ן.
חשוב שעורך נדין שלכם ישקיע זמן בטיפול מסור בתיק שלכם, יעשה עבודה יסודית וקפדנית לאורך כל הדרך, כך שתרגישו הכי בטוחים בעסקה החשובה והיקרה ביותר בחייכם.

ב-ה-צ-ל-ח-ה

*טאבו= הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין ** רמ"י= רשות מקרקעי ישראל (בעבר נקרא "המינהל")

עו"ד חן בוארון
מייסדת המשרד, בעלת ניסיון עשיר ויכולת מקצועית גבוהה בליווי משפטי בעולמות המקרקעין- נדל"ן והתחדשות העירונית.
לאור ניסיונה המקצועי והידע הנרחב שצברה, עו"ד בוארון מנתחת היטב את המפה הנדל"נית-עסקית ומעניקה פתרונות יצירתיים תוך יושרה מקצועית, אכפתיות, זמינות ויחס אישי לכל לקוח.
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
ערוץ היוטיוב
מן העיתונות
כתבה בעיתון השקמה
כתבה מתוך העיתון כלכליסט
כתבה מתוך לוי יצחק
פתח צ'ט
אפשר לעזור?
שלום וברכה
צריכים עזרה?